تحصیلات تکمیلی

مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان در سال ۱۳۷۳ با پذیرش دانشجو در رشته معماری آغاز شده است و این افتخار را دارد که معماران صاحب نام و خوش ذوقی از  این دانشکده را فارغ التحصیل نماید. بدنبال آن با توجه به گسترش شهرنشینی و شهرسازی در کشورمان و نیاز به متخصصان علاقمند در این حوزه تخصصی، در سال 1390 رشته شهرسازی با دو گرایش  برنامه‌ریزی منطقه‌ای و سپس برنامه ریزی شهری به دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشکده‌ معماری و هنر افزوده شد. با توجه به پتانسیل های گروه در سال 1399 مقطع دکتری شهرسازی و سپس در سال 1400 رشته طراحی شهری در مقطع ارشد  نیز به جمع رشته های این گروه پیوست.

 درپی اهمیت به پژوهش در حوزه های هنر و گسترش مطالعات و تحقیقات نظری و تخصص گرایی در دانشگاه ها، رشته پژوهش هنر به عنوان یکی از رشته های جذاب دنیای معاصر در سال ۱۳۹۸ راه اندازی گردید و داوطلبان علاقمند را با گرایش‌های مختلف هنری و غیر هنری در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش نمود. شایان ذکر است رشته پژوهش هنر مقطع کارشناسی نداشته و فقط مختص دوره‌های کارشناسی ارشد می باشد و از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد. 

در سال 1400 نیز یکی دیگر از رشته های تحصیلات تکمیلی در حوزه هنر در رشته موسیقی با عنوان اتنوموزیکولوژی به جمع سایر رشته های ارشد پیوست. اهمیت این رشته از ان جهت است که دانشگاه های معدودی از لحاظ تخصص این رشته را در کشور دارا می باشند.

در حال حاضر دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان این افتخار را دارد دانشجویان عزیز کشورمان را در رشته های معماری، شهرسازی، نقاشی، ارتباط تصویری و موسیقی با مدرک کارشناسی و رشته های معماری، برنامه شهری ،برنامه ریزی منطقه ای، طراحی شهری، پژوهش هنر و اتنوموزیکولوژی را در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل نماید. همچنین در رشته شهرسازی تا  مقطع دکتری دانشجویان علاقمند و توانمند را پذیرا می باشد. همچنین رشته های معماری و طراحی شهری در پردیس دانشگاه گیلان متقاضیان بسیاری دارد. در سال 1400 برنامه ریزی شهری و برنامه ریزی منطقه ای نیز بصورت تدریس مجازی راه اندازی گردید. تمام مقاطع ذکر شده از طریق  آزمون سراسری وزارت علوم انجام می پذیرد. در مقطع ارشد اتنوموزیکولوژی و دکتری شهرسازی پذیرش نهایی پس از آزمون های فوق منوط به قبولی در مصاحبه نیز می باشد .

مسئول تحصیلات تکمیلی: دکتر اردلان افلاکی

کارشناس تحصیلات تکمیلی دانشکده معماری و هنر:خانم مهندس ندا علیخواه