کارگاه های چاپ دستی

11 11 2016
کد خبر : 4050276
تعداد بازدید : 197

فعالیتهای کارگاه های چاپ دستی بطور خلاصه شامل:

- چاپ سیلوگرافی(Xylography) شامل فعالیتهایی نظیر چاپهای برجسته که حکاکی با مغارهای مخصوص هر متریال نظیر چوب و یا لینولئوم و ... می باشد که بعد از حکاکی مرکب با غلطک های بر روی صفحه حکاکی شده ( کلیشه ) گذاشته و توسط دستگاه پرس بصورت رنگی با چند کلیشه و یا تک رنگ چاپ می گردد. هرچاپ باید با کیفیت و ارزش برابر در تعداد  دلخواه تکثیر گردد و یا بصورت منوپرینت و یونیک انجام شود.

- چاپ کالکوگرافی (Chalcography) شامل فعالیتهایی نظیر چاپهای گود که حکاکی با مغارهای مخصوص حکاکی روی فلزاتی نظیر آهن، آلومینییوم، روی، برنج، پلکسی گلاس و مس ( در این کارگاه ترجیحاً مس و پلکسی ) به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم (استفاده از خورنده هایی نظیر اسید ) انجام میشود و بعد مرکب گذاری روی کلیشه بر روی مقوای ویژه چاپ گود توسط دستگاه پرس بصورت رنگی با چند کلیشه و تک رنگ با یک کلیشه با کیفیت و ارزش برابر در تعداد  دلخواه چاپ و تکثیر می شود و یا بصورت یونیک و منوپرینت چاپ شود.

- چاپ سری گرافی(Serigraphy) شامل فعالیتهایی نظیر چاپ با شابلون می باشد که طرح مورد نظر به روش عکاسی بر روی توری شابلون انتقال داده می شود . چاپ کلیشه آماده شده را می تواند بصورت  رنگی با چند شابلون و یا تک رنگ با یک شابلون  با کیفیت و ارزش برابر در تعداد  دلخواه با رنگهای مخصوص و متریال بر روی کاغذ، شیشه، سرامیک، سنگ،پارچه، پلاستیک و ....تکثیر گردد و یا بصورت یونیک و منوپرینت چاپ شود.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرام چاپ دستی دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان مراجعه فرمایید:

    @guilanuni_printmaking

    14482808_1658489681059135_437757661107191808_n                                  نمونه هایی از چاپ کالکوگرافی   photo_2016-11-14_09-18-51 نمونه ای از چاپ سیلوگرافی          

 

                                     
دسته بندی :
page

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

16 07 2023

جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور

بسمه تعالی جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به‌صورت آنلاین با حضور آقای دکتر حسین عابددوست ریاست دانشکده هنر و معماری، خانم دکتر طیبه عزت‌اللهی‌نژاد ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و دیگر همکاران ایشان و خانم دکتر نرگس ذاکر جعفری معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری و آقای دکتر مجتبی پوراحمدی مدیر گروه معماری برگزار گردید. در این نشست، ظرفیت‌های موجود و محورهای همکاری مشترک علمی و هنری پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشکده هنر و معماری در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. برگزاری همایش‌های مشترک، نشست‌های مشترک تخصصی، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های علمی، بازدیدهای علمی دانشجویان ازجمله فعالیت‌هایی است که در تفاهم‌نامه مشترک برنامه‌ریزی شده است.    

26 05 2023

موفقیت انجمن های علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت

آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با حضور دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمع کثیری از دبیران کل انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور، دبیران اتحادیه‌های علمی دانشجویی در روز سه‌شنبه دوم خرداد ۱۴۰۲ به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد که در این جشنواره انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری موفق به کسب یک مقام برگزیده و یک مقام شایسته تقدیر به شرح زیر شدند. ضمن قدردانی و سپاس، شایان ذکر است که کمک ها و همیاری همه جانبه جناب آقای حمیدرضا یوسفی ماتک بانی این موفقیت ها بوده. انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه برگزیده، بخش نشریه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر: مجله شش سوی هنر انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه شایسته تقدیر، بخش ویژه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر : پویش مردمی آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد در استان گیلان کسب این موفقیت را به انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری تبریک عرض می نماییم.

01 01 2023

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان»

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان» پنج دی ماه 1401 در محل تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد. این مسابقه به همت بنیاد خیریه مرحوم دکتر میرجعفر ابریشم چیان در دانشکده معماری و هنر برگزار گردید. برنامه ریزی و اجرای مسابقه توسط کمیته برگزاری متشکل از پنج تن از اعضای هیات علمی گروه معماری صورت گرفت و شرکت در مسابقه به دانشجویان رشته معماری دانشگاه گیلان اختصاص داشت. در این مراسم دکتر عابددوست ریاست دانشکده معماری و هنر به آثار مثبت اعتماد کردن و میدان دادن به جوانان هنرمند ایرانی اشاره نمودند و نمونه های شاخصی از این موضوع را برشمردند. در ادامه مراسم نماینده بنیاد ابریشم چیان آقای محمد قدیمی که هزینه های مالی مسابقه را بر عهده داشتند به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین، کمیته برگزاری مسابقه ضمن ابراز قدردانی از نیت خیر و اعتماد کارفرمای گرامی پروژه نسبت به دانشجویان معماری دانشگاه گیلان، آمادگی خود را برای برگزاری مسابقات معماری در سطح دانشگاه و فراتر از آن اعلام نمود. در این مراسم از برندگان اول تا سوم و همچنین تمامی شرکت کنندگان در مسابقه، تقدیر به عمل آمد و آثار دانشجویان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شد. شایان ذکر است طرح برگزیده، به عنوان سردر دانشکده ادبیات و علوم انسانی در محل ورودی این دانشکده اجرا خواهد شد.