مراسم تکریم از استاد محجوبی نقاش صاحب نام معاصر گیلانی و از چهره های بین المللی هنر نقاشی

29 12 2017
کد خبر : 4048399
تعداد بازدید : 133

مراسم الگوسازی و تکریم از استاد حسین محجوبی، نقاش صاحب سبک و نام آور گیلانی صبح روز سه شنبه ۲۸ آذر در سالن دکتر رحمدل پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار گردید. این مراسم که به همت بنیاد نخبگان استان و در راستای سیاست‌های فرهنگی و توسعه و ترویج فرهنگ تکریم از فرهیختگان و سرآمدان جامعه، با همکاری پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان و دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان برگزار شد، با حضور دانش آموزان، دانشجویان، دانشگاهیان و علاقه مندان به هنر همراه بود. در ابتدای مراسم دکتر مسعود اصفهانی، رییس بنیاد نخبگان استان گیلان، ضمن عرض خیرمقدم، به بیان سیاستهای دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و عملکرد بنیاد استان در این زمینه پرداخت و استاد محجوبی را یکی از افتخارات استان دانست و تکریم از چنین شخصیت هنرمند و انسان فرهیخته ای را اقدام موثری در زمینه الگو سازی دانست. وی افزود: تبدیل خانه استاد حسین محبوبی به موزه یکی از کارهای ستودنی، ماندگار و ارزشمند ایشان است. در ادامه دکتر عظیمی رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان، برگزاری چنین مراسمی را ضروری دانست و افزود: قدردانی از مفاخر باید به نوعی فرهنگ بدل شود و نسل جوان ضمن آشنایی با زحمات این عزیزان، آنان را الگو و راهنمای خود قرار دهند. سپس دکتر سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی، ضمن بیان تفاوت آثار هنری با دیگر آثار گفت: نقاشان ما، شاعران ما همه قصه عشق را نمایان می‌کنند، هنر توان تبدیل درد و رنج را به زیبایی دارد، مانند نقاشی ای که استاد از فقر در یکی از روستاهای دور افتاده ترسیم نمود. وی افزود: هنر زندگی را برای انسان زیبا می‌کند. ما در کوران گرفتاری‌ها به حافظ رجوع می‌کنیم و آرامش می گیریم، هنر زندگی را انسانی‌تر و زیبا تر می کند.

در ادامه دکتر فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه بزرگانی مثل استاد محجوبی در ظرف زمان و مکان نمی‌گنجند افزود: نقش این جلسات برای شناخت این است که افرادی مثل استاد محجوبی چطور بزرگ شدند و زمان و مکان را درنوردیدند، فقط تکنیک نبوده چرا که تکنیک کهنه می‌شود، این هنر بزرگ بوده که او را ماندگار کرده است. دکتر فاضلی خاطرنشان کرد: استاد محجوبی طبیعت را به همراه اجزا خاص خودش در تابلو ها نشان می دهد و من اشک شوق او را زمان تبدیل ساختمان شهرداری به موزه نقاشی معاصر دیدم. در انتهای مراسم، علیرضا اکرمی، عضو هیأت علمی گروه نقاشی دانشکده معماری و هنر، ضمن بیان اینکه استاد محجوبی از نسل نقاشانی است که تجلی هنرهای سنتی و ایرانی به صورت خودجوش در آثارش راه یافته است گفت: دست یابی به جهان ذهنی و غیرمادی درون آثارش ریشه در شهر زادگاهش لاهیجان دارد؛ با این حال استاد از آن هم گذر کرده است. اکرمی ضمن تشریح موضوعات تابلوهای استاد محجوبی افزود: عناصر اصلی نقاشی های استاد مانند خانه ها، درختان و اسب ها همگی مثالی اند، گویی راز کائنات را در خود دارند. آنها آن قدر باورپذیر در کنار یکدیگر چیده شده اند که بیننده از یاد می برد منطق چیدمانشان خیالی و ذهنی است. گفتنی است اجرای موسیقی سنتی دانشجویان گروه دانشگاه، پخش نماهنگ و کلیپ از دیگر برنامه های این مراسم بود. همچنین نمایشگاهی از آثار استاد برگزار شد و مراسم رونمایی از آخرین اثر ایشان نیز صورت گرفت. این مراسم با خوانش بیانیه بنیاد نخبگان توسط دکتر اصفهانی و اهدا لوح تقدیر و هدایایی به استاد محجوبی و همچنین بازدید شرکت کنندگان از مرکز کوشیارشناسی پژوهشکده گیلان شناسی پایان یافت.

گفتنی ست حسین محجوبی نقاش صاحب نام معاصر ایران و از چهره‌های بین‌المللی هنر نقاشی در سال ۱۳۰۹ در لاهیجان متولد شد و از نوجوانی به نقاشی روی آورد. او در سال ۱۳۲۹ برای ادامه تحصیلات متوسطه به دبیرستان البرز تهران رفت و سپس در رشته معماری فضای سبز از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۸ فارغ التحصیل شد. استاد محجوبی و آثار نقاشی او در ایران و جهان شناخته شده است و می توان از جمله به کارهای ماندگار او در طراحی پارک ساعی تهران در سال ۱۳۴۲ و نظارت بر اجرای ساخت پارک‌های ملت و نیاوران در سال‌های بعد اشاره کرد.

تعدادی از آثار استاد

خبر های مهم

Asset Publisher