پیام رئیس دانشکده

به دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان خوش آمدید. دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان به عنوان یکی از دانشکده های جدید دانشگاه گیلان در حوزه معماری، شهرسازی و هنر به آموزش و تربیت دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازد. حضور همزمان رشته های معماری و شهرسازی در کنار سایر رشته های هنری مانند موسیقی، نقاشی و گرافیک باعث شکل گیری محیط فرهنگی و اجتماعی پویا، متنوع، خلاق و جذاب برای آموزش و تربیت نسل های آتی از هنرمندان این سرزمین می باشد.

دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان تمام توان خود را در راستای تعالی آموزش و پژوهش مطابق با اصول هویت ملی و دینی کشورمان به کار می برد. این دانشکده  تلاش می کند نقشی موثر در راستای توسعه پایدار و بوم آورد و ارتقاء جایگاه  هنر، معماری و شهرسازی ایران اسلامی در فضای رقابت جهانی داشته باشد. رعایت اخلاق، مصلحت اندیشی برای جامعه، روحیه همدلی و همکاری برای پیشرفت و  قدردانی و احترام متقابل مهمترین اصول و ارزش هایی هستند که کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشکده ضمن تعهد به آنها در راستای تحقق اهداف فوق تلاش می نمایند. دانشکده معماری و هنر با توجه به امکانات مناسب فیزیکی و زیر ساختی جدید و همچنین توانمندی­های بالای آموزشی، پژوهشی و کاربردی خود از همکاری مشترک با نهادها، سازمان‌ها، ارگان‌های دولتی و غیردولتی، صاحب‌نظران و ارتباطات بین المللی در قالب طرح‌های پژوهشی، کاربردی، بنیادی و نظری و تولید آثار هنری، معماری و طرح ها و برنامه های شهرسازی استقبال می کند.

درباره دانشکده

ساختمان تازه تأسیس دانشکده معماری و هنر در وضعیت موجود با زیربنای بیش از ۱۰ هزار متر مربع باامکانات فضایی و زیرساختی متناسب با نیازهای رشته های گروه هنر طراحی شده است. این امکانات دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان را نسبت به سایر محیط های آموزشی متمایز می سازد. وجود فضاهای آموزشی متنوع شامل کلاس های نظری، آتلیه های مخصوص، کارگاههای آموزشی مختص رشته­های مختلف، کتابخانه تخصصی، سایت کامپیوتر، اطاق اساتید، فضاهای اداری و خدماتی،  فضاهای مناسب جهت برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و  هنری از جمله امکانات زیرساختی این دانشکده می باشد. با اضافه شدن فاز دوم این دانشکده، مساحت آن به حدود ۱۴۰۰۰ متر مربع بالغ خواهد شد.

دانشجویان دانشکده معماری و  هنر امکان دسترسی به مشاوره‌های تحصیلی و تسهیلات پژوهشی و رفاهی را در اختیار دارند. دوره‌های تحصیلی شامل کارگاه های عملی، تجربه‌اندوزی، بحث و گفتگوی علمی، مناظره با مسئولان، اساتید، مشاوران فنی یا هنری است. برگزاری نمایشگاه‌های هنری در فضای دانشکده با حمایت ریاست و مدیریت فرهنگی دانشکده، فرصتی مناسب برای ارائه آثار دانشجویی، بحث و تبادل نظر علمی و همچنین تعامل علمی و اجتماعی میان دانشجویان و اساتید گروه های مختلف آموزشی، پدید می آورد.

        نمای ورودی دانشکده معماری و هنر

      نمای داخلی دانشکده معماری و هنر

                                                                                                                         فعالیت های آموزشی در دانشکده

 

 

تاریخچه

هسته ی اولیه دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان در سال ۱۳۶۷با فعالیت گروه معماری در مقطع کاردانی و با ظرفیت ۲۵ دانشجو، در داخل دانشکده فنی شکل یافت. در سال ۱۳۷۳ دوره کارشناسی ارشد پیوسته ی معماری در آغاز گردید؛ همچنین گروه معماری در سال ۱۳۷۶ مبادرت به راه اندازی دوره ی پیوسته کاردانی به کارشناسی ارشد نمود.در سال ۱۳۷۸ بنا بر سیاست های وزارت علوم دوره ی کارشناسی ارشد پیوسته به فعالیت خود خاتمه داد و اولین دوره کارشناسی معماری کار خود را شروع نمود.

گروه معماری در اواخر سال ۱۳۷۹ با عنوان دانشکده معماری و هنر از زیر مجموعه دانشکده فنی و مهندسی خارج شد و با هدف راه اندازی رشته های هنر فعالیت مستقل خود را آغاز نمود. برنامه توسعه دانشکده معماری و هنر با راه اندازی دوره ی مهندسی شهرسازی در سال ۱۳۸۳ ، رشته ارتباط تصویری در سال ۱۳۸۴ ؛ نوازندگی سازهای ایرانی در سال ۱۳۸۵، رشته نقاشی در سال ۱۳۸۶، راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد در رشته معماری در سال۱۳۸۷و همچنین دو گرایش برنامه ریزی منطقه ای و برنامه ریزی شهری از رشته شهرسازی در سال های۱۳۹۰ و ۱۳۹۴، فعالیتهای آموزشی خود را توسعه داد. راه اندازی مقطع دکتری رشته شهرسازی، مقطع کارشناسی ارشد طراحی شهری و همچنین مقطع کارشناسی پژوهش هنر از جمله برنامه های توسعه ای در دست اقدام در دانشکده معماری و هنر می باشند.

رؤسای دانشکده از ابتدای تأسیس تاکنون

  • دکتر حمزه غلامعلی زاده ۱۳۸۰-۸۱
  • دکتر نورالدین عظیمی، ۱۳۸۱-۱۳۸۵
  • دکتر سید یوسف امیری،.۱۳۸۵-۱۳۹۲
  • دکتر طاهر وحیدی،۱۳۹۲-۱۳۹۵
  • دکتر امیر رضا کریمی آذری، ۱۳۹۵-۱۳۹۶
  • دکتر نورالدین عظیمی، ۱۳۹۶- تا کنون

 

ساختار سازمانی: