تالیف کتاب مبانی برنامه ریزی حمل ونقل یکپارچه شهری و منطقه ای توسط دکتر محمدپور هیات علمی گروه شهرسازی

03 07 2021
کد خبر : 4053253
تعداد بازدید : 141

کتاب مبانی برنامه ریزی حمل ونقل یکپارچه شهری و منطقه ای توسط دکتر صابر محمد پور و سارا امیری  توسط انتشارات دانشگاه گیلان منتشر شد.

هدف از نگارش کتاب بیان مفاهیم و مبانی نظری در رابطه با رویکرد یکپارچگی در زمینه حمل ­و­نقل­ منطقه ­ای، به عنوان رویکردی علمی برای تأثیرگذاری در برنامه ­ریزی و آماده­ سازی سیستم ­های حمل ­و­نقل به منظور نیل به سمت الگوهای پایدار­تر است. کتاب حاضر در سه بخش تنظیم شده است: بخش اول با عنوان «مبانی و مفاهیم» در قالب چهار فصل ارائه می­شود. فصل اول به مفهوم توسعه پایدار منطقه ­ای، فصل دوم به نقش حمل­ و­نقل در توسعه پایدار منطقه­ ای، فصل سوم به برنامه ­ریزی حمل ­و­نقل یکپارچه شهری و منطقه­ ای و فصل چهارم به برنامه­ ریزی حمل­ و­نقل یکپارچه منطقه ­ای می­پردازد. بخش دوم با عنوان «تجربیات جهانی در سطح ملی و منطقه ­ای» در قالب دو فصل بیان می­گردد. فصل پنجم به تجارب کشورهای توسعه‌ یافته و فصل ششم به تجارب کشورهای درحال توسعه می­پردازد. بخش سوم با عنوان «جایگاه بخش حمل­ و­نقل منطقه ­ای در کشور» در قالب سه فصل مطرح می­گردد. فصل هفتم به جایگاه بخش حمل­ و­نقل منطقه ­ای در اسناد فرادست کشور و فصل هشتم به زیرساخت­های حمل ­و­نقل منطقه ­ای در کشور و فصل نهم به برنامه ریزی حمل و نقل یکپارچه منطقه ­ای در کشور می­پردازد.

با عنایت به این که این کتاب جزء نخستین آثار در حوزه برنامه ­ریزی حمل­ و­نقل یکپارچه شهری و منطقه­ ای می­باشد، می تواند به عنوان کتاب درسی برای دورة کارشناسی ارشد برنامه ­ریزی شهری و منطقه ای(دروس برنامه ­ریزی حمل­و­نقل شهری، برنامه­ریزی حمل ­و­نقل منطقه­ای و جغرافیای حمل و نقل) در نظر گرفته شود. همچنین می­تواند در طرح­های آمایش (بخش پیوندها و حمل­و­نقل) و سازمان­های مرتبط با بخش حمل­و­نقل در سطح شهری و منطقه­ای مانند سازمان­های راه و شهرسازی، راهداری و حمل­ و­نقل جاده­ای، مدیریت و برنامه ریزی، شهرداری­ و سایر سازمان­هایی که به نوعی با بخش حمل‌ونقل شهری و منطقه­ای در ارتباط هستند، مورد استفاده قرار گیرد.


 

 

 

 


دسته بندی :
اخبار

خبر های مهم

Asset Publisher

16 07 2023

جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور

بسمه تعالی جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به‌صورت آنلاین با حضور آقای دکتر حسین عابددوست ریاست دانشکده هنر و معماری، خانم دکتر طیبه عزت‌اللهی‌نژاد ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و دیگر همکاران ایشان و خانم دکتر نرگس ذاکر جعفری معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری و آقای دکتر مجتبی پوراحمدی مدیر گروه معماری برگزار گردید. در این نشست، ظرفیت‌های موجود و محورهای همکاری مشترک علمی و هنری پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشکده هنر و معماری در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. برگزاری همایش‌های مشترک، نشست‌های مشترک تخصصی، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های علمی، بازدیدهای علمی دانشجویان ازجمله فعالیت‌هایی است که در تفاهم‌نامه مشترک برنامه‌ریزی شده است.    

26 05 2023

موفقیت انجمن های علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت

آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با حضور دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمع کثیری از دبیران کل انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور، دبیران اتحادیه‌های علمی دانشجویی در روز سه‌شنبه دوم خرداد ۱۴۰۲ به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد که در این جشنواره انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری موفق به کسب یک مقام برگزیده و یک مقام شایسته تقدیر به شرح زیر شدند. ضمن قدردانی و سپاس، شایان ذکر است که کمک ها و همیاری همه جانبه جناب آقای حمیدرضا یوسفی ماتک بانی این موفقیت ها بوده. انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه برگزیده، بخش نشریه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر: مجله شش سوی هنر انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه شایسته تقدیر، بخش ویژه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر : پویش مردمی آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد در استان گیلان کسب این موفقیت را به انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری تبریک عرض می نماییم.

01 01 2023

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان»

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان» پنج دی ماه 1401 در محل تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد. این مسابقه به همت بنیاد خیریه مرحوم دکتر میرجعفر ابریشم چیان در دانشکده معماری و هنر برگزار گردید. برنامه ریزی و اجرای مسابقه توسط کمیته برگزاری متشکل از پنج تن از اعضای هیات علمی گروه معماری صورت گرفت و شرکت در مسابقه به دانشجویان رشته معماری دانشگاه گیلان اختصاص داشت. در این مراسم دکتر عابددوست ریاست دانشکده معماری و هنر به آثار مثبت اعتماد کردن و میدان دادن به جوانان هنرمند ایرانی اشاره نمودند و نمونه های شاخصی از این موضوع را برشمردند. در ادامه مراسم نماینده بنیاد ابریشم چیان آقای محمد قدیمی که هزینه های مالی مسابقه را بر عهده داشتند به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین، کمیته برگزاری مسابقه ضمن ابراز قدردانی از نیت خیر و اعتماد کارفرمای گرامی پروژه نسبت به دانشجویان معماری دانشگاه گیلان، آمادگی خود را برای برگزاری مسابقات معماری در سطح دانشگاه و فراتر از آن اعلام نمود. در این مراسم از برندگان اول تا سوم و همچنین تمامی شرکت کنندگان در مسابقه، تقدیر به عمل آمد و آثار دانشجویان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شد. شایان ذکر است طرح برگزیده، به عنوان سردر دانشکده ادبیات و علوم انسانی در محل ورودی این دانشکده اجرا خواهد شد.