کتاب "ایده نگارهای ایرانی(از نشانه های خطی کهن تا گرافیک معاصر)" تألیف دکتر حسین عابددوست استادیار گروه گرافیک توسط انتشارات دانشگاه گیلان منتشر گردید.

25 07 2021
کد خبر : 4053238
تعداد بازدید : 427

 

کتاب "ایده نگارهای ایرانی(از نشانه های خطی کهن تا گرافیک معاصر)" تألیف دکتر حسین عابددوست استادیار گروه گرافیک توسط انتشارات دانشگاه گیلان منتشر گردید.

کتاب حاضر، ظهور علایم خطی در فرهنگ کهن ایلامی را مورد مطالعه قرار داده است. مقایسه نشانه های خطی کهن با نمودهای آن بر آثار هنر باستانی ایران و نیز شکل های نوظهور آن بر دستبافته ها، حقایقی بی بدیل از استمرار نقش پردازی در این هنرها را آشکار می سازد که بنیان آن خط و نگارش است و تفاوت آنها در ترکیب های نوین و یا تغییر و تحول بر بنیان رابطه افزایشی یا کاهشی است. آنچنان که دستبافته های ایرانی، بستری برای ظهور نقوشِ معنادار، همسان با علایم خطی شده اند و در این بستر، شکل های جدیدی از این علائم و نشانه ها، ظهور یافته است که آن را نوشته نگاریِ نوینِ نشانه های خطی بر دستبافته های ایرانی، نمودی از گرافیک سنتی ایران می توان فرض کرد. نقوشی که بنیانِ هندسی دارند، همچون دایره­المعارفی از سبک تزیینیِ آثار سنتی است که هزاران نقش و نگار را در ترکیبب های الوان و زیبا همچنان حفظ کرده است و زمینه انتقال این فرهنگ تصویری را به ذهن هنرمندان امروز فراهم می نماید. می توان گفت، بسیاری از فرمهایی که امروزه شناخته شده و در خلق آثار گرافیکی به کار رفته اند، در طی هزاران سال در سرزمین مادری، تکامل داشته اند. تحلیل رابطه بینامتنیت میان آرمهای معاصر، نقوش بافته های ایرانی و علایم خطی کهن، مسیری متفاوت و پویا در مطالعه هنر گرافیک بومی رقم می زند و زنجیره به هم پیوسته نقش و نگار از هنرهای کهن تا عصر حاضر را در مطالعات هنری معرفی می نماید. کتاب ایده نگارهای ایرانی، مجموعه منحصر به فرد از نقوش نمادین در سه حوزه خط ایلامی، آثار هنری و گرافیک معاصر ایران را در بر می گیرد و در 244 صفحه در قطع رحلی، تماما رنگی به چاپ رسیده است

 

 


دسته بندی :
اخبار

خبر های مهم

ناشر الأصول

16 07 2023

جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور

بسمه تعالی جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به‌صورت آنلاین با حضور آقای دکتر حسین عابددوست ریاست دانشکده هنر و معماری، خانم دکتر طیبه عزت‌اللهی‌نژاد ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و دیگر همکاران ایشان و خانم دکتر نرگس ذاکر جعفری معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری و آقای دکتر مجتبی پوراحمدی مدیر گروه معماری برگزار گردید. در این نشست، ظرفیت‌های موجود و محورهای همکاری مشترک علمی و هنری پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشکده هنر و معماری در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. برگزاری همایش‌های مشترک، نشست‌های مشترک تخصصی، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های علمی، بازدیدهای علمی دانشجویان ازجمله فعالیت‌هایی است که در تفاهم‌نامه مشترک برنامه‌ریزی شده است.    

26 05 2023

موفقیت انجمن های علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت

آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با حضور دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمع کثیری از دبیران کل انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور، دبیران اتحادیه‌های علمی دانشجویی در روز سه‌شنبه دوم خرداد ۱۴۰۲ به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد که در این جشنواره انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری موفق به کسب یک مقام برگزیده و یک مقام شایسته تقدیر به شرح زیر شدند. ضمن قدردانی و سپاس، شایان ذکر است که کمک ها و همیاری همه جانبه جناب آقای حمیدرضا یوسفی ماتک بانی این موفقیت ها بوده. انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه برگزیده، بخش نشریه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر: مجله شش سوی هنر انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه شایسته تقدیر، بخش ویژه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر : پویش مردمی آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد در استان گیلان کسب این موفقیت را به انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری تبریک عرض می نماییم.

01 01 2023

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان»

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان» پنج دی ماه 1401 در محل تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد. این مسابقه به همت بنیاد خیریه مرحوم دکتر میرجعفر ابریشم چیان در دانشکده معماری و هنر برگزار گردید. برنامه ریزی و اجرای مسابقه توسط کمیته برگزاری متشکل از پنج تن از اعضای هیات علمی گروه معماری صورت گرفت و شرکت در مسابقه به دانشجویان رشته معماری دانشگاه گیلان اختصاص داشت. در این مراسم دکتر عابددوست ریاست دانشکده معماری و هنر به آثار مثبت اعتماد کردن و میدان دادن به جوانان هنرمند ایرانی اشاره نمودند و نمونه های شاخصی از این موضوع را برشمردند. در ادامه مراسم نماینده بنیاد ابریشم چیان آقای محمد قدیمی که هزینه های مالی مسابقه را بر عهده داشتند به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین، کمیته برگزاری مسابقه ضمن ابراز قدردانی از نیت خیر و اعتماد کارفرمای گرامی پروژه نسبت به دانشجویان معماری دانشگاه گیلان، آمادگی خود را برای برگزاری مسابقات معماری در سطح دانشگاه و فراتر از آن اعلام نمود. در این مراسم از برندگان اول تا سوم و همچنین تمامی شرکت کنندگان در مسابقه، تقدیر به عمل آمد و آثار دانشجویان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شد. شایان ذکر است طرح برگزیده، به عنوان سردر دانشکده ادبیات و علوم انسانی در محل ورودی این دانشکده اجرا خواهد شد.