درباره دانشکده

28 07 2015
کد خبر : 4050755
تعداد بازدید : 111

پیام رئیس دانشکده

به دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان خوش آمدید. دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان به عنوان یکی از دانشکده های جدید دانشگاه گیلان در حوزه معماری، شهرسازی و هنر به آموزش و تربیت دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازد. حضور همزمان رشته های معماری و شهرسازی در کنار سایر رشته های هنری مانند موسیقی، نقاشی و گرافیک باعث شکل گیری محیط فرهنگی و اجتماعی پویا، متنوع، خلاق و جذاب برای آموزش و تربیت نسل های آتی از هنرمندان این سرزمین می باشد.

دانشكده معماری و هنر دانشگاه گیلان تمام توان خود را در راستای تعالی آموزش و پژوهش مطابق با اصول هویت ملی و دینی کشورمان به کار می برد. این دانشکده  تلاش می کند نقشی موثر در راستای توسعه پایدار و بوم آورد و ارتقاء جایگاه  هنر، معماری و شهرسازی ایران اسلامی در فضای رقابت جهانی داشته باشد. رعایت اخلاق، مصلحت اندیشی برای جامعه، روحیه همدلی و همکاری برای پیشرفت و  قدردانی و احترام متقابل مهمترین اصول و ارزش هایی هستند که کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشکده ضمن تعهد به آنها در راستای تحقق اهداف فوق تلاش می نمایند. دانشکده معماری و هنر با توجه به امکانات مناسب فیزیکی و زیر ساختی جدید و همچنین توانمندی­های بالای آموزشی، پژوهشی و کاربردی خود از همكاری مشترك با نهادها، سازمان‌ها، ارگان‌های دولتی و غیردولتی، صاحب‌نظران و ارتباطات بین المللی در قالب طرح‌های پژوهشی، كاربردی، بنیادی و نظری و تولید آثار هنری، معماری و طرح ها و برنامه های شهرسازی استقبال می کند.

درباره دانشکده

ساختمان تازه تأسیس دانشکده معماری و هنر در وضعیت موجود با زیربنای بیش از 10 هزار متر مربع باامکانات فضایی و زیرساختی متناسب با نیازهای رشته های گروه هنر طراحی شده است. این امکانات دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان را نسبت به سایر محیط های آموزشی متمایز می سازد. وجود فضاهای آموزشی متنوع شامل کلاس های نظری، آتلیه های مخصوص، کارگاههای آموزشی مختص رشته­های مختلف، کتابخانه تخصصی، سایت کامپیوتر، اطاق اساتید، فضاهای اداری و خدماتی،  فضاهای مناسب جهت برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و  هنری از جمله امکانات زیرساختی این دانشکده می باشد. با اضافه شدن فاز دوم این دانشکده، مساحت آن به حدود 14000 متر مربع بالغ خواهد شد.

دانشجویان دانشکده معماری و  هنر امکان دسترسی به مشاوره‌های تحصیلی و تسهیلات پژوهشی و رفاهی را در اختیار دارند. دوره‌های تحصیلی شامل کارگاه های عملی، تجربه‌اندوزی، بحث و گفتگوی علمی، مناظره با مسئولان، اساتید، مشاوران فنی یا هنری است. برگزاری نمایشگاه‌های هنری در فضای دانشکده با حمایت ریاست و مدیریت فرهنگی دانشکده، فرصتی مناسب برای ارائه آثار دانشجویی، بحث و تبادل نظر علمی و همچنین تعامل علمی و اجتماعی میان دانشجویان و اساتید گروه های مختلف آموزشی، پدید می آورد.

        نمای ورودی دانشکده معماری و هنر

      نمای داخلی دانشکده معماری و هنر

                                                                                                                         فعالیت های آموزشی در دانشکده

    تاریخچه

هسته ی اولیه دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان در سال 1367با فعالیت گروه معماری در مقطع کاردانی و با ظرفیت ۲۵ دانشجو، در داخل دانشکده فنی شکل یافت. در سال ۱۳۷۳ دوره کارشناسی ارشد پیوسته ی معماری در آغاز گردید؛ همچنین گروه معماری در سال ۱۳۷۶ مبادرت به راه اندازی دوره ی پیوسته کاردانی به کارشناسی ارشد نمود.در سال ۱۳۷۸ بنا بر سیاست های وزارت علوم دوره ی کارشناسی ارشد پیوسته به فعالیت خود خاتمه داد و اولین دوره کارشناسی معماری کار خود را شروع نمود.

گروه معماری در اواخر سال ۱۳۷۹ با عنوان دانشکده معماری و هنر از زیر مجموعه دانشکده فنی و مهندسی خارج شد و با هدف راه اندازی رشته های هنر فعالیت مستقل خود را آغاز نمود. برنامه توسعه دانشکده معماری و هنر با راه اندازی دوره ی مهندسی شهرسازی در سال ۱۳۸۳ ، رشته ارتباط تصویری در سال ۱۳۸۴ ؛ نوازندگی سازهای ایرانی در سال ۱۳۸۵، رشته نقاشی در سال ۱۳۸۶، راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد در رشته معماری در سال۱۳۸۷و همچنین دو گرایش برنامه ریزی منطقه ای و برنامه ریزی شهری از رشته شهرسازی در سال های۱۳۹۰ و ۱۳۹۴، فعالیتهای آموزشی خود را توسعه داد. راه اندازی مقطع دکتری رشته شهرسازی، مقطع کارشناسی ارشد طراحی شهری و همچنین مقطع کارشناسی پژوهش هنر از جمله برنامه های توسعه ای در دست اقدام در دانشکده معماری و هنر می باشند.

رؤسای دانشكده از ابتدای تأسیس تاكنون
  • دکتر حمزه غلامعلی زاده 1380-81
  • دکتر نورالدین عظیمی، 1381-1385
  • دکتر سید یوسف امیری،.1385-1392
  • دکتر طاهر وحیدی،1392-1395
  • دکتر امیر رضا کریمی آذری، 1395-1396
  • دکتر نورالدین عظیمی، 1396- تا کنون
  ساختار سازمانی:

 

دسته بندی :
page

خبر های مهم

ناشر الأصول

16 07 2023

جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور

بسمه تعالی جلسه مشترک همکاری‌های دوسویه دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به‌صورت آنلاین با حضور آقای دکتر حسین عابددوست ریاست دانشکده هنر و معماری، خانم دکتر طیبه عزت‌اللهی‌نژاد ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و دیگر همکاران ایشان و خانم دکتر نرگس ذاکر جعفری معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری و آقای دکتر مجتبی پوراحمدی مدیر گروه معماری برگزار گردید. در این نشست، ظرفیت‌های موجود و محورهای همکاری مشترک علمی و هنری پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشکده هنر و معماری در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. برگزاری همایش‌های مشترک، نشست‌های مشترک تخصصی، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های علمی، بازدیدهای علمی دانشجویان ازجمله فعالیت‌هایی است که در تفاهم‌نامه مشترک برنامه‌ریزی شده است.    

26 05 2023

موفقیت انجمن های علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت

آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با حضور دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمع کثیری از دبیران کل انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور، دبیران اتحادیه‌های علمی دانشجویی در روز سه‌شنبه دوم خرداد ۱۴۰۲ به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد که در این جشنواره انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری موفق به کسب یک مقام برگزیده و یک مقام شایسته تقدیر به شرح زیر شدند. ضمن قدردانی و سپاس، شایان ذکر است که کمک ها و همیاری همه جانبه جناب آقای حمیدرضا یوسفی ماتک بانی این موفقیت ها بوده. انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه برگزیده، بخش نشریه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر: مجله شش سوی هنر انجمن علمی دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان رتبه شایسته تقدیر، بخش ویژه گروه هنر و معماری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت عنوان اثر : پویش مردمی آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد در استان گیلان کسب این موفقیت را به انجمن های علمی دانشکده هنر و معماری تبریک عرض می نماییم.

01 01 2023

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان»

اختتامیه اولین مسابقه دانشجویی دانشکده معماری و هنر با عنوان «طراحی سردر ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان» پنج دی ماه 1401 در محل تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد. این مسابقه به همت بنیاد خیریه مرحوم دکتر میرجعفر ابریشم چیان در دانشکده معماری و هنر برگزار گردید. برنامه ریزی و اجرای مسابقه توسط کمیته برگزاری متشکل از پنج تن از اعضای هیات علمی گروه معماری صورت گرفت و شرکت در مسابقه به دانشجویان رشته معماری دانشگاه گیلان اختصاص داشت. در این مراسم دکتر عابددوست ریاست دانشکده معماری و هنر به آثار مثبت اعتماد کردن و میدان دادن به جوانان هنرمند ایرانی اشاره نمودند و نمونه های شاخصی از این موضوع را برشمردند. در ادامه مراسم نماینده بنیاد ابریشم چیان آقای محمد قدیمی که هزینه های مالی مسابقه را بر عهده داشتند به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین، کمیته برگزاری مسابقه ضمن ابراز قدردانی از نیت خیر و اعتماد کارفرمای گرامی پروژه نسبت به دانشجویان معماری دانشگاه گیلان، آمادگی خود را برای برگزاری مسابقات معماری در سطح دانشگاه و فراتر از آن اعلام نمود. در این مراسم از برندگان اول تا سوم و همچنین تمامی شرکت کنندگان در مسابقه، تقدیر به عمل آمد و آثار دانشجویان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شد. شایان ذکر است طرح برگزیده، به عنوان سردر دانشکده ادبیات و علوم انسانی در محل ورودی این دانشکده اجرا خواهد شد.